etratesamet.ir/?p=2608
				
			
ممانعت از حضور مدیران قرآنی در هیأت مدیره موسسات/بودجه‌ها صرف تقویت معیشت و رفاه فعالان قرآنی شود/با طرح مساجد قرآن محور، جامعه قرآنی احیا می‌شود/برخی از موسسات قرآنی به دنبال بیگاری کشیدن از فعالان قرآنی هستند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی عترت صامت، امین افشارنیا از فعالان قرآنی در گفتگو با این پایگاه قرآنی در خصوص موضوعاتی همچون: ضرورت ممانعت از حضور مدیران قرآنی در هیأت مدیره موسسات، صرف بودجه‌های قرآنی در راستای تقویت معیشت و رفاه فعالان قرآنی، طرح ملی قرآن محور نمودن مساجد، بیگاری کشیدن برخی از موسسات از فعالان قرآنی، اجتناب از دادن مسئولیت قرآنی به طلاب غیر متخصص و … به صحبت نشست.

ضرورت ممانعت از حضور مدیران قرآنی در هیأت مدیره موسسات

این فعال قرآنی ضمن اشاره به ضرورت مقابله با رانت و تبعیض در جامعه قرآنی گفت: برخی از مدیران موسسات بزرگ قرآنی، خود از مسئولان قرآنی کشور هستند. بدیهی است که بودجه‌های قرآنی را به سمت موسسات خود (علی‌رغم بزرگنمایی‌ها و تبلیغات کاذبی که دارند، عملکرد خوبی ندارند. و باعث بدبینی جامعه به فعالیت‌های قرآنی و اهل قرآن شده‌اند.) هدایت می‌کنند. و اجازه برخورداری موسسات تازه تأسیس شده و فعالان قرآنی از بودجه‌های قرآنی را سلب می‌نمایند.

صرف بودجه‌های قرآنی در راستای تقویت معیشت و رفاه فعالان قرآنی

این فعال قرآنی از دولت آقای رئیسی خواست تا تدابیری اتخاذ نمایند که بودجه‌ها صرف تقویت معیشت و رفاه فعالان قرآنی شود. و در صورت تمایل به حمایت از موسسات قرآنی به صورت عادلانه و با رویکرد حمایت از موسسات تازه تأسیس اقدام به بودجه‌بندی نمایند.

 

طرح ملی قرآن محور نمودن مساجد

وی افزود: اصولاً ما باید بجای توسعه موسسات (که بازخورد چندان خوبی هم نداشته‌اند)، به دنبال مساجد قرآن محور باشیم. و اگر بتوانیم این ایده و طرح را پیاده سازی کنیم؛ بستر لازم برای مسجد محور نمودن مدارس نیز فراهم می‌آید.

افشارنیا در توضیح طرح مساجد قرآن محور، به این نکته اشاره کرد: معضلات و مشکلاتِ بزرگی بر سر راه فعالان قرآنی و فرهنگی وجود دارد.  یکی از این معضلات که اگر حل نشود، امکان فعالیت قرآنی و فرهنگی این عزیزان تقریباً وجود ندارد، مسئله مکان انجام فعالیت و همچنین هزینه‌های جاری این‌گونه از فعالیت‌ها است. که می‌بایست به صورت شخصی و یا با کمک خیرین حل و فصل گردد. و زمینه فعالیت نیروهای ارزشی و انقلابی مهیا شود.

این فعال قرآنی در این بخش از گفتگو ادامه داد: با قرآن محور نمودن مساجد و هدایت بودجه‌ها به سمت مساجد و همچنین با دادن حقوق عالی و در شأن فعالان قرآنی و رفع مشکل معیشت این عزیزان، ضمن احیاء مساجد و رونق بخشیدن به خانه‌های امن الهی، موجب تقویت جایگاه اجتماعی نیروهای قرآنی و تقویت انگیزه این یاوران امام عصر خواهد شد. و شاهد شکوفایی هر چه بیشتر جامعه قرآنی خواهیم بود.

وی در ادامه گفت: یکی از مخالفین قرآن محور شدن مساجد همین موسساتی هستند که از رانت برخوردارند. و اجرای چنین طرح‌هایی که به سود فعالان قرآنی و جامعه اسلامی است را با منافع خود در تعارض و تضاد می‌بینند.

 

بیگاری کشیدن برخی از موسسات از فعالان قرآنی

در بخش دیگری از این گفتگو، افشارنیا به این مطلب اشاره کرد که برخی از موسسات قرآنی و مدیران قرآنی کشور (علی رغم شعارهای آنچنانی در رسای حمایت از حفاظ و فعالان قرآنی)، به دنبال دربند نمودن و بیگاری کشیدن از این عزیزان و سوء استفاده از زهد و مناعت طبع، گذشت، ایثار و روحیه جهادی این عزیزان هستند. و علی رغم برخورداری از مکنت کافی، با بهانه‌های واهی همچون کمبود بودجه‌های قرآنی و …، کمتر از یک کارگر به این عزیزان حقوق می‌دهند. مدیران این موسسات با دور زدن قانون و حتی تبانی با برخی از مسئولین مربوطه، از پرداخت حق‌الزحمه این عزیزان خودداری می‌کنند.

 

ممانعت از دادن مسئولیت قرآنی به طلاب غیر متخصص

افشارنیا در پایان این گفتگو گفت: متأسفانه در نگاه اکثر مردم ما فردی که ملبس به لباس روحانیت و معمم است را متخصص در رشته‌های مختلف قرآنی می‌دانند. هرچند که این افراد بعضاً چندان که باید قرآنی نیستند. و از کمترین آموزش‌های قرآنی برخوردار نبوده‌ و در دوره‌های تخصصی و جلسات قرآنی شرکت نکرده باشند. که جا دارد مدیران حوزه علمیه نیز به این مسئله و قرآنی شدن طلاب بیشتر توجه نمایند. حاکمیت جامعه اسلامی نیز از دادن مسئولیت قرآنی به روحانیونی که تخصص قرآنی لازم را ندارند، اجتناب کند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

حمایت قرآنی

در صورت تمایل به حمایت از فعالیت‌های قرآنی و نیز مشارکت در توسعه و گسترش آموزه‌های قرآن کریم و معارف دینی، از طریق این بخش کمک‌های نقدی خود را به صورت مستقیم واریز نمایید.